Specialpedagog Ann-Catrine Törngren, Skärsätra skola på Lidingö
Specialpedagog Ann-Catrine Törngren, Skärsätra skola på Lidingö, kartlägger en elev.

Screena alla barn för att hitta de som behöver stöd!

Screening är ett test som alla individer i en grupp får göra. Inom läs- och skrivområdet är syftet att upptäcka personer som finns i riskzonen för läs- och skrivsvårigheter.

Många experter förordar tidig screening av alla barn för att hitta de som riskerar att utveckla läs- och skrivsvårigheter, och därefter återkommande screeningar för att upptäcka barn som inte följer den genomsnittliga läsutvecklingen. Ett screeningtest förklarar inte orsakerna till svårigheterna. När man upptäcker ett barn som avviker från genomsnittet ska man undersöka vad svårigheterna beror på och sätta in åtgärder.

Svenska Dyslexiföreningen har tagit fram en modell för hur en fullständig utredning av läs- och skrivsvårigheter bör gå till. Det första steget är screenintesterna. På marknaden finns en stor mängd olika sådana som är anpassade för olika åldrar, och beroende på vad dessa mäter så identifierar man barn med olika svårigheter.

Testerna mäter till exempel:

  • fonologisk medvetenhet
  • ordförståelse
  • avkodningsförmåga
  • stavningsförmåga
  • läsförståelse
  • läshastighet

När man screenar eleverna bör man försöka täcka in så många förmågor som möjlig. Enligt Dyslexiföreningen är det av stor vikt att testerna är ”standardiserade, reliabla och normerade”. Ett standardiserat test är ett test som genomförs likadant oavsett var och vem som utför testet. Reliabelt betyder att resultaten är tillförlitliga, att de är desamma vid upprepade tester och oberoende av vem som utför mätningen. Att testet är normerat betyder att testet har genomförts av många barn för att få fram ett genomsnittligt resultat.

Svenska Dyslexiföreningen listar en hel del tester som uppfyller kraven i sin modell. Likaså har Skånes Kunskapscentrum för elever med dyslexi (SKED) tagit fram en lista över vanliga screeningtester. Se länkar till höger.

Lägg till kommentar

Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera

Länkar